Jak dobrać idealny podkład?
4 kroki do znalezienia ideału.

Wstęp:

Podkład jest podstawą każdego makijażu, dobrze dobrany pielęgnuje i ujednolica cerę, ujmuje lat i dodaje blasku. Niestety zauważyłam, że większość kobiet ma problem z jego odpowiednim doborem. Nieprawidłowo dobrany podkład może dodać nam lat, stworzyć efekt maski o nienaturalnym odcieniu, podkreślić zmarszczki, a nawet popsuć nam kondycję cery.

Warto poświęcić trochę czasu, aby nauczyć się prawidłowo dobrać podkład pod typ oraz kolor naszej cery. Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad, którymi powinniśmy się kierować przy jego wyborze.

Jak dobrać podkład?
Po pierwsze: określ typ swojej cery.

wybor_podkladu

Żyjemy w czasach kiedy dostępność kosmetyków kolorowych jest ogromna i każdy z nich oprócz funkcji maskujących, ma szereg właściwości pielęgnujących. Nadrzędną rzeczą przy doborze podkładu idealnego będzie określenie typu Twojej cery. Jeśli jesteś posiadaczką cery suchej, powinnaś skupić się na podkładach nawilżających, które w swoim składzie posiadają np. m.in. olejki. Przed nałożeniem podkładu nie zapominaj o odpowiednim nawilżeniu swojej skóry, jest to kluczowy element, który składa się na całość wyglądu Twojego makijażu. Do cery suchej polecam podkłady: Bourjois Healthy Mix, Healthy Mix krem CC, Dior Forever Skin Glow. .

Jeśli jesteś posiadaczką skóry tłustej to powinnaś wybierać podkłady o formule wodnistej, które mają w składzie substancje matujące, antybakteryjne i przede wszystkim nie zapychają porów! Warto również zainteresować się podkładami mineralnymi, które normalizują sebum i nie zapychają porów. Podkłady te są na bazie tlenku tytanu, mają delikatne krycie i naturalne wykończenie. Wymagają wprawy jeśli chodzi o samą aplikację, ale efekt jest wart zachodu! Rekomenduję podkłady: Maybelline Fit Me!, Clarins Skin Illusion, kosmetyki mineralne Annabelle Minerals, a do zadań specjalnych Estee Lauder Double Wear.

Skóra dojrzała, pozbawiona blasku, z widocznymi zmarszczkami powinna stosować podkłady o lekkiej i rozświetlającej formule. Np. Face & Body Mac, Clarins Skin Illusion.

Źle dobrany podkład pod dany typ skóry może spowodować, że podkład będzie się ważył, spływał, będzie jeszcze bardziej eksponował suche skórki i nie będzie długotrwały.

Najczęstszy problem...
Jak dobrać kolor oraz podton podkładu?

podklad_na_skorze

Podkład musi pasować idealnie do koloru Twojej skóry szyi i dekoltu. Nie może być ani za ciemny, ani za jasny. Dobierając odpowiedni kolor podkładu w pierwszej kolejności musisz wiedzieć jaki podton ma Twoja skóra, a co za tym idzie, jaki masz typ urody.

PODTON I TYP URODY:

Mamy 2 główne podtony: różowy(chłodny) i żółty(ciepły). Istnieje również podton neutralny, który jest mieszanką podtontu ciepłego i zimnego. Jest kilka metod, dzięki którym możesz ocenić jaki podton ma Twoja skóra.

Jeśli Twój typ urody jest ciepły to prawdopodobnie  masz ciepły kolor włosów np. rudy, opalasz się na brązowo, a Twoja skóra wygląda na tle białej kartki na poszarzałą i wydaje się być zmęczona to prawdopodobnie masz ciepły typ urody i potrzebujesz podkładu w odcieniach żółtego, ciepłego beżu bądź oliwkowego.

Posiadaczki jasnej karnacji, o zimnym odcieniu włosów, wybijającymi się fioletowymi żyłkami pod skórą rąk oraz wyglądające promiennie i zdrowo na białym tle, to posiadaczki zimnej urody o różowych podtonach. 

Typ neutralny to kobiety które są posiadaczkami ciepłych i zimnych podtonów. 

Kolejną metodą dzięki, której możesz ocenić swój typ urody jest założenie biżuterii złotej i srebrnej. Jeśli lepiej wyglądasz w biżuterii złotej, to jesteś posiadaczką ciepłej urody. Natomiast jeśli lepiej Ci w srebrze, to lepiej Ci w zimnych podtonach. Jeśli dobrze Ci w złocie jak i srebrze to masz neutralny typ urody.

Ton ciepły zlokalizujesz w podkładach o nazwach takich jak: warm, vanilla, honey, golden, sand.

Ton zimny najczęściej występuje pod nazwą: rose, ivory, porcelain.

Jeśli nie jesteś pewna czy dobrze określiłaś swój typ urody, skontaktuj się ze specjalistą, który przeprowadzi dokładną analizę kolorystyczną.

Określając swój typ urody, możesz przejść do następnego kroku, czyli wyboru odpowiedniego koloru

WYBÓR ODPOWIEDNIEGO KOLORU:

Dobierając odcień podkładu musisz pamiętać o kilku rzeczach: 

  1. Aby prawidłowo dobrać odcień podkładu, wypróbuj jego próbkę aplikując ją na szyje i dekolt. Prawidłowo dobrany odcień powinien odpowiadać kolorystyce szyi i dekoltu, a nie twarzy.
  2. Nigdy nie podejmuj decyzji w sklepie. Jeśli dobierasz podkład w drogerii, przy sztucznym świetle, efekt może być przekłamany. Pamiętaj, aby ostateczną decyzję podjąć przy świetle dziennym, gdzie światło jest naturalne.
  3. Zawsze lepiej jest kupić podkład za jasny, niż za ciemny. Zbyt jasny podkład możesz wymodelować i ocieplić bronzerem, w tych miejscach, które tego wymagają.
  4. Jeśli kupiłaś podkład za ciemny bądź za jasny lub często zmieniasz kolor skóry w ciągu roku to polecam zainwestować w mixery.  Najlepiej NYX Fundation Mixer (odcień white – rozjaśniający, olive- przyciemniający) lub Douglas Collection Drop&Mix. Te produkty, które zmieniają odcień podkładu bez ingerencji w jego konsystencję – wystarczy dodać kroplę do podkładu, bądź więcej w zależności od potrzeby i gotowe!

Jak dobrać podkład - fluid na co dzień i na wieczór?

bezowy_podklad

Kolejnym aspektem przy wyborze podkładu jest jego przeznaczenie oraz określenie jakie funkcje ma spełniać. 

  • Czy potrzebujesz podkładu na dzień, który wyrówna Twój koloryt skóry? 
  • Czy potrzebujesz podkładu na wieczorne wyjścia, który będzie świetnie wyglądał w sztucznym świetle i zakryje wszystkie Twoje niedoskonałości?

Podkłady na dzień mają lekką konsystencję i mniejsze krycie, które możesz “budować” w zależności od potrzeb. Podkłady mocno kryjące, o przedłużonej trwałości zawierają substancje oleiste i silikony, które mogą zapychać naszą skórę i utrudniać jej oddychanie, dlatego polecam stosować takie podkłady okazjonalnie, ponieważ przy dłuższym stosowaniu mogą wpłynąć niekorzystnie na stan naszej cery.  Podkłady kryjące są idealną propozycją na ważne uroczystości, kiedy oczekujemy od podkładu niezawodności – mocnego krycia, przetrwania w stanie nienaruszonym całą noc. Takie podkłady zazwyczaj mają w nazwie: long-lasting, everlasting, 24h, long-stay, super coverage. Jednym z lepszych podkładów długotrwałych, które uwielbiają nie tylko wizażystki, ale również i Panny Młode jest podkład z Estee Lauder Double Wear, któremu niestraszny jest upał, pot czy łzy. Podkładem, który ujednolici kolor Twojej skóry, przy jednoczesnej lekkiej formule jest podkład z Mac Face&Body.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będziesz już w pełni świadoma wyboru swojego podkładu i już nigdy więcej nie kupisz “bubla”, który będzie niepotrzebnie zabierał Ci miejsce na Twojej toaletce. W razie wątpliwości zapraszam serdecznie na konsultacje online.

Jeśli masz pytania - skontaktuj się ze mną!

* A jeśli spodobał Ci się wpis, będzie mi bardzo miło jak udostępnisz go, dając mi o tym znać!

Czytaj więcej

Jak wybrać kurs makijażu we Wrocławiu?

Niezapomniany makijaż ślubny: skorzystaj z usługi wizażystki, która podkreśli Twoje naturalne piękno

Jak dobrać idealny podkład? 4 kroki do znalezienia ideału. ​